Brak produktów w koszyku.

Return to shop

Jak ocieplić poddasze wełną?

Prawidłowe ocieplenie poddasza ma takie samo znaczenie jak odpowiednia izolacja termiczna ścian. Źle zaizolowany dach może powodować, aż 10- 25% strat ciepła. Jak ocieplić poddasze, aby uniknąć strat ciepła?

Jak ocieplić poddasze?

Poddasze jest elementem konstrukcyjnym, w którym najczęściej występują różne błędy w sztuce. Najpopularniejszymi z nich są zastosowanie nieodpowiednich materiałów ociepleniowych, czy brak odpowiedniej paroizolacji. Oba czynniki narażają poddasze na występowanie grzybów i pleśni, które mogą doprowadzić do gnicia elementów więźby. Dlatego do wykonania ocieplenia poddasza warto zatrudnić profesjonalną ekipę.

Ocieplenie poddasza

Wybierając materiał do ocieplenia poddasza, trzeba pamiętać, o tym, że będzie on montowany między krokwie. Dlatego tak ważna jest jego elastyczność i sprężystość, więc wielu inwestorów ociepla poddasze wełną mineralną. Podczas ocieplenia poddasza tym materiałem trzeba wyeliminować wszystkie mostki termiczne.

Podczas ocieplenia poddasza wełną, to musisz wybrać nie tylko sprawdzonego producenta, lecz dobrać również odpowiednią grubość materiału. Zalecana szerokość wynosi 25- 30 cm. Jednak względu na koszty najczęściej ocieplenie poddasza wełną wykonuje się do wysokości krokwi. Często wystarczy tylko zwiększyć grubość izolacji o 10 cm, aby poprawić izolację termiczną poddasza aż o 40%. Inwestycja zwraca się już po kilku latach eksploatacji budynku – zmniejszone są koszty ogrzewania. Obecnie za najlepszy system uznaje się dwuwarstwowe ocieplenie poddasza wełną mineralną, co pozwala na wyeliminowanie wszystkich mostków termicznych.

Ocieplenie poddasza wełną – jakie ma zalety?

Poprawne ocieplenie poddasza wełną zapewnia także szereg innych korzyści. Zapewnia lepsze wygłuszenie, dzięki temu dźwięki z zewnątrz nie są już tak irytujące. Wełna mineralna jako jedyny materiał stosowany do ocieplenia poddasza ma największą ognioodporność – klasa A1, co ma ogromne znaczenie w przypadku drewnianej konstrukcji na poddaszu. Zwłaszcza w układzie dwuwarstwowym, który obudowuje elementy konstrukcyjne dachu i tworzy barierę ogniową. Dzięki temu pożar tak szybko się nie rozprzestrzenia.

Wełna mineralna jest paroprzepuszczalnym materiałem, dzięki temu nie zatrzymuje w sobie wilgoci, co jest ważne, gdy poddasze jest użytkowe. Ocieplenie poddasza wełną jest jedną z najczęściej wybieranych metod termoizolacji. Montaż zawsze należy zlecić firmie, dzięki temu można mieć pewność prawidłowego wykonania.