Ile kosztuje notariusz
Darowizna,  Prawo Spadkowe

Ile kosztuje notariusz przy najpopularniejszych czynnościach?

W bardzo wielu sytuacjach konieczna jest wizyta w kancelarii notarialnej oraz sporządzenie odpowiedniego aktu. Jednak ile kosztuje notariusz przy tego typu czynnościach?

Zakup nieruchomości

Wśród najpopularniejszych czynności, które wymagają formy aktu notarialnego jest oczywiście sprzedaż mieszkania. Nie ma możliwości dokonania przekazania prawa własności do nieruchomości inaczej, jak tylko w takiej formie aktu. Niezależnie od tego, czy kupuje się mieszkanie na rynku wtórnym czy pierwotnym, konieczna będzie wizyta w kancelarii notarialnej.

Darowizna lokalu mieszkalnego

Darowizna to w Polsce bardzo popularna forma przekazywania ruchomości lub nieruchomości – przede wszystkim pomiędzy najbliższymi członkami rodziny. W przypadku niektórych sytuacji, darowizna nie musi być sporządzania u notariusza. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku przenoszenia prawa własności do nieruchomości, konieczna jest wizyta w kancelarii notarialnej.

Spadek u notariusza

Kolejną sytuacją, w której konieczna jest wizyta u notariusza jest postępowanie spadkowe. Stwierdzenie poświadczenia dziedziczenia u notariusza może zająć zaledwie chwile. Trzeba jednak pamiętać, że u notariusza muszą zjawić się wszyscy spadkobiercy i pomiędzy nimi nie ma sporu dotyczącego podziału spadku. W przeciwnym wypadku spadkobiercy mogą zdecydować się na sądowy dział spadku – wiążący się jednak z dużym rozciągnięciem w czasie.

Ile kosztuje notariusz? Konkretne przedziały

Maksymalne taksy notarialne są ustalane prawnie. Na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zostały one określone na podstawie wartości czynności notarialnej. Poszczególne przedziały pokazują, ile kosztuje notariusz w zależności od wartości przedmiotu, której dotyczy akt notarialny.

Przykładowo: maksymalna stawka notarialna w przypadku wartości do 3000 zł wynosi 100 zł, a w przedziale 60 000 zł do 1 000 000 zł będzie to 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000 zł. W przypadku czynności powyżej 2 000 000 zł maksymalna taksa notarialna wynosi 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł, jednak nie będzie to więcej niż 10.000 zł.

Jak widać to ile kosztuje notariusz zależy przede wszystkim od tego, jaka jest wartość majątku, którego przekazania dotyczy akt notarialny. Maksymalne taksy są ustalane drogą rozporządzenia, jednak w zależności od danej kancelarii mogą być ono nieco niższe.