Rozdzielność majątkowa
Prawo Rodzinne,  Rozdzielność majątkowa,  Umowy Majątkowe Małżeńskie

Jak może powstać rozdzielność majątkowa? Przedstawienie zagadnienia

Rozdzielność majątkowa to znaczący krok dla małżeństwa. Jednak jej wprowadzenie często wiąże się z różnego rodzaju rozsądnymi zabezpieczeniami dla współpartnerów.

Kiedy warto się na nią zdecydować i w jaki sposób ją wprowadzić?

Podział majątku

Kiedy małżonkowie chcą ograniczyć wspólność majątkową w swoim związku, decydują się na podpisanie umowy zwaną intercyzą. Kiedy rozpoczyna się małżeństwo pojawiają się trzy majątki: osobisty żony, osobisty męża oraz wspólny. Podpisując intercyzę strony decydują się na rezygnację z majątku wspólnego. Oznacza to, że każdy z partnerów niejako pracuje na siebie – wszystkie zdobyte środki finansowe i inne dobra stają się częścią jego majątku osobistego.

Istnieje kilka powodów, dla których małżonkowie decydują się na takie rozwiązanie. Rozdzielność majątkowa jest bardzo dobrym zabezpieczeniem np. jeżeli jeden z partnerów prowadzi działalność gospodarczą lub jest zatrudniony na podstawie kontraktu cywilnoprawnego (np. jest lekarzem) i w związku z tym, wykonywanie jego zawodu może wiązać się z dużym ryzykiem. Rezygnuje się z majątku wspólnego także w sytuacjach, w których jeden z partnerów źle rozporządza i trwoni wspólnie zdobyte dobra. Intercyza jest też bardzo dobrym zabezpieczeniem, jeżeli jeden z małżonków – przed wstąpieniem w związek – zgromadził duży majątek.

Rozdzielność majątkowa a notariusz

Rozdzielność majątkowa może zostać wprowadzona jedynie u notariusza, pod rygorem nieważności (potwierdzone w kancelarii Notariusz Na Woli, obok Bemowa). Podczas podpisywania intercyzy, partnerzy mogą zdecydować się na różne warianty dotyczące podziału udziałów. Podczas tej czynności następuje także np. rozliczenie spłaconych długów.

Trzeba w tym momencie zaznaczyć, że rozdzielność majątkowa może być wprowadzona jedynie w przypadku zgody obu małżonków. Wszelkie zmiany w takiej umowie mogą być wprowadzane wyłącznie w formie notarialnej – także przy zgodzie obu stron. Możliwe jest zrezygnowanie z intercyzy – w takiej sytuacji partnerzy powracają do ustawowej wspólności majątkowej.

Rozdzielność majątkowa to bardzo popularne rozwiązanie wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu swojego stanu posiadania. Aby sporządzić taką umowę, wystarczy zaledwie jedna wizyta u notariusza. Warto pamiętać, że zrezygnowanie ze wspólności majątkowej nie musi być związane z rozwodem.