Opłaty notarialne
Darowizna

Opłaty notarialne przy darowiźnie – przedstawienie zagadnienia

Darowizna stanowi bardzo popularny sposób na przeniesienie prawa własności do ruchomości lub nieruchomości. Jednak w jakich sytuacjach wymaga ona udziału notariusza? Jakie opłaty notarialne i inne koszty będzie trzeba zapłacić przy takiej czynności i od czego będą one zależeć?

Na czym polega darowizna?

Najważniejszą cechą darowizny jest nieodpłatność świadczenia. Co to oznacza? Otóż czynność ta ma miejsce wtedy, gdy pomiędzy stronami dochodzi np. do przekazania nieruchomości, gotówki lub samochodu, a w zamian nie otrzymuje się żadnej zapłaty.

W związku z tym jest to specyficzna forma umowy, znacząco różniąca się od kupna-sprzedaży. Co za tym idzie, ma ona miejsce przede wszystkim pomiędzy osobami, które są ze sobą spokrewnione.

Co bardzo istotne – w zależności od stopnia pokrewieństwa, można liczyć na różnorodne preferencje związane z zapłaceniem podatku. W przypadku gdy darowizna ma miejsce pomiędzy osobami będącymi w I grupie pokrewieństwa (np. rodzice, zstępni, małżonkowie) można liczyć na pełne zwolnienie podatkowe.

Darowizna – czy tylko z notariuszem?

Czy darowizna wymaga wizyty u notariusza? Okazuje się, że nie ma tego obowiązku. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że jakiekolwiek przeniesienie własności nieruchomości musi przyjąć formę aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Oznacza to, że gdy przedmiotem darowizny będzie dom, działka lub mieszkanie – konieczna będzie wizyta w kancelarii notariusza.

Opłaty notarialne

To ile wyniosą opłaty notarialne przy sprzedaży nieruchomości zależy od wartości samego przedmiotu umowy. Przykładowo – dla przedmiotu o wartości od 60 000 zł do 1 000 000 zł, maksymalna taksa notarialne wyniesie 1 010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki przekraczającej 60 000 zł. Te kwoty są określone przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i oznacza najwyższe kwoty, jakie mogą być pobrane przez notariusze – oczywiście cena za usługę może być niższa.

Warto zwrócić uwagę, że opłaty notarialne związane z darowizną wcale nie są wygórowane, a w zamian otrzymuje się jak najlepsze zabezpieczenie interesów stron transakcji. W związku z tym nawet, gdy przedmiotem umowy nie jest mieszkanie czy dom, warto zastanowić się nad przekazaniem darowizny właśnie w formie aktu notarialnego.